2 nowe portale – social lending i zbiórka publiczna.

Warto wiedzieć o 2 istniejących w Internecie stronach www. Pierwszy ma związek ze zbiórką publiczną. W chwili obecnej by zgłosić zbiórkę publiczna, nie trzeba mieć pozwolenia w formie decyzji administracyjnej, jest wystarczające zgłoszenie na elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Drugim ciekawym portalem są strony social lending – czyli pożyczki pozabankowe.

Cash - gotówka

Autor: Philip Taylor
Źródło: http://www.flickr.com
Zbiórka publiczna to zbieranie ofiar w gotówce albo w naturze w miejscach publicznych, na cel pozostający w sferze zadań publicznych oraz na cele religijne. Miejsce publiczne to każde miejsce ogólnodostępne, tj. ulica, park lub cmentarz. Organizatorami zbiórki publicznej, mogą być m.in.: organizacje pozarządowe, os. prawne oraz jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku RP do Kościoła Katolickiego i innych kościołów i związków wyznaniowych (jeżeli ich cele statutowe posiadają prowadzenie działalności pożytku publicznego), organizacje jednostek samorządu terytorialnego jak i komitety społeczne które zostały powołane poprzez akt założycielski w celu prowadzenia zbiórki.

Obecnie, do przeprowadzenia zbiórki publicznej nie jest wymagane uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wydawanego w formie decyzji administracyjnej. Obecnie, w tym celu wystarczy zgłoszenie zbiórki publicznej przez organizatora i zamieszczenie przez ministra ds. administracji publicznej – informacji o zgłoszeniu zbiórki publicznej na elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Social lending to stosunkowa nowość na krajowym rynku pożyczek pozabankowych.Pożyczki społeczne polegają na tworzeniu transakcji finansowych pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami. Innymi słowy, osoby które dysponują nadmiarem gotówki, pożyczają tym, którzy mają jakąś konkretną potrzebę, i brak środków by ją zrealizować.

Pieniądze

Autor: Carlos ZGZ
Źródło: http://www.flickr.com
Operacje finansowe odbywają się za pośrednictwem serwisów internetowych bez uczestnictwa instytucji finansowych. Social lending narodziło się w Wielkiej Brytanii. Pierwszym serwisem tego typu był Zopa. Model biznesowy polegał na pożyczaniu pieniędzy bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi. Osoby dysponujące gotówką, pożyczały tym, którzy potrzebowali pieniędzy. Wkrótce social lending zaczęło swoją wędrówkę po innych państwach i dotarło również do Polski.

Na polskim rynku funkcjonuje w tej chwili sporo portali zajmujących się social lending.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie ciekawy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj ranking kont dla studentów – zobaczysz jeszcze bardziej precyzyjne dane.

Zasady działania są takie same. Portale pożyczkowe różnią się z reguły wysokością kwot oraz formami zabezpieczenia. Zainteresowani taką formą inwestycji funduszy lub ci, którzy chcą skorzystać z pożyczania bez jakichkolwiek pośredników znajdą wiele poradników, grup dyskusyjnych i blogów poświęconych tej tematyce.