8 porad, jakim sposobem zapobiegać zatrucia tlenkiem węgla

Jest bezzapachowy, bezbarwny i trujący, zjawia się bezszelestnie i bez uprzedzenia może uśmiercić. Tlenek węgla, czyli czad, to potężne zagrożenie w każdym budynku. Warto wiedzieć, jak powstaje, jakie wyzwala objawy i jak powinniśmy działać, gdy odnajdziemy osobę zatrutą czadem.

Jak wspomnieliśmy we wstępie tlenek węgla nie ma koloru, jest bezwonny, tak więc nazywamy jest przez strażaków „cichym zabójcą”. Pojawia się znienacka i może pozbawić nas życia, ale na szczęście można z tym podjąć walkę. Dostaje się przed układ oddechowy, aby w kolejnym etapie przebyć szybką drogę do krwi. Dlaczego jest tak bardzo śmiertelny? Wszystko to przez jego zdolność wiązania się z hemoglobiną która jest we krwi. Jest 250 do 300 razy lepsza niźli w przypadku tlenu, co powoduje, iż prawidłowe rozprowadzenie tlenu jest zdecydowanie zmniejszone. dlatego właśnie brak tlenu w narządach i często śmierć.


Skąd bierze się tlenek węgla? Najważniejsze miejsca, z którym może się wydostawać to: komin, który jest niewystarczająco uszczelniony, spaliny z garażu, jeśli nie skutecznego odpływu spalin. Brak wentylacji (lub|albo słaba|niewystarczająca wentylacja) w domu, sa przyrządy, takie jak kominek, piec czy podgrzewacz wody.

Objawy zatrucia czadem, to: ogólne znużenie, bóle głowy, senność, duszność, trudności z oddychaniem. Jeśli znajdziesz taką osobę musisz jak najprędzej zareagować. najważniejsze to: otwórz wszystkie okiennice i drzwi, wynieś osobę zatrutą na świeże powietrze, korzystnie jest też trochę poluzować ubranie (ale nie rozbierać osoby poszkodowanej, bo ulegnie przemarznięciu).

Jeśli chciałbyś zgłębić omawiane zagadnienie także z innej perspektywy oraz poszukujesz podobnych danych, to więcej znajdziesz tutaj.

Jeśli reanimowana osoba nie wykazuje oznak życia trzeba rozpocząć wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca. I miej na uwadze, zawsze wezwij właściwe służby: pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Gaśnica

Autor: Pratheesh Prakash
Źródło: http://www.flickr.com

I ważna wiadomość na koniec. Ogólnie, ochronę przeciwpożarową, do której zalicza się też walka z czadem regulują odpowiednie przepisy, które uświadamiane są poprzez ppoż Warszawa (poznaj na stronie).

Zaciekawił Cię ten materiał? To znakomicie, gdyż oryginalny wpis (https://poradnikpracownika.pl/-co-zmienila-nowa-klauzula-w-cv-po-wejsciu-rodo) posiada podobne dane do omawianych.

Dla każdego chętnego, przedsiębiorców, dla osób, które mają własne działalności gospodarcze i chcą dopilnować wszystkich czynności przeciwpożarowych, organizowane są szkolenia ppoż warszawa . W wielu miastach, nie tylko w tych dużych z Warszawą na czele.

Warto zapoznać się z ofertą takich szkoleń i generalnie poczytać troszkę więcej o ochronie przeciwpożarowej. Na co dzień, albowiem o tym nie myślimy, ale w każdej chwili możemy znaleźć się w opałach (dosłownie i w przenośni) i ostatnią wtedy dla nas nadzieją będzie właściwa reakcja, zgodna z najlepszymi praktykami ochrony przeciwpożarowej.