Jakiego rodzaju zadaniami trudni się merchandiser? Jak można zostać takim fachowcem? Co powinniśmy umieć?

Wiele nazw profesji wzięło się u nas z angielskiego, więc czasami nie do końca wiadomo, o czym mowa. Może tak być np. z zawodem merchandiser, o jakim opowiemy w dzisiejszym artykule.
Tego typu osoba jest zatrudniona najczęściej w branży produkcyjnej, a też w firmach dystrybucyjnych.

merchandiser

Autor: Amy
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejsze zadania takiego pracownika to przede wszystkim ekspozycja towaru, organizacja akcji promocyjnych, a wszystko to w konsekwencji ma zwiększać sprzedaż. Osoba zatrudniona na takim stanowisku powinna odznaczać się indywidualnymi predyspozycjami, musi wiedzieć, jak wpływać na polepszenie sprzedaży określonych artykułów.
giełda

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno nie jest to proste zadanie, szczególnie że aktualnie jest znacząca konkurencja w sumie na każdym froncie. W takim celu, dla ulepszenia swoich kwalifikacji, merchandiser powinien ciągle się kształcić, a najbardziej korzystne do tego celu są liczne kursy i szkolenia z tego obszaru wiedzy. Dla osób, jakie planują iść na studia wyższe mamy niedobre wieści, bo nie ma jeszcze takiego kierunku, który uczy w takim zakresie, jednakowoż można studiować pokrewne dziedziny, tj. zarządzenia, handel czy marketing.

To na pewno pomaga w tym zawodzie, tego typu osoby ponadto lepiej radzą sobie na tym stanowisku, bo mają wiedzę, jaką mogą wykorzystać w każdy dzień.

Merchandiser powinien przede wszystkim cechować się przestrzenną wyobraźnią, zmysłem estetycznym, poza tym powinien być kreatywny, spostrzegawczy. Najlepiej jak szybko będzie kojarzył fakty, dzięki czemu pozyskać może najważniejsze informacje. Poza tym musi dostrzegać mechanizmy, jakie kierują klientami, a później umieć je wykorzystać.