
W zmianie takiej mało wesołej wizji wielki udział mają uniwersytety. Zatrudnienie tam wychowawcy często przeprowadzają własne badania, a ich wyniki pozwalają przeorientować, a może nawet podważyć wybrane teorie pedagogiczne. A poza tym profesorzy ciągle śledzą wszystkie nowości, a zdobytą w ten sposób wiedzę są w stanie przekazać kolejnemu pokoleniu. Zresztą praca nie finalizuje się na prowadzeniu wykładów i lekturze specjalistycznej prasy. Trzeba jeszcze tak ułożyć program studiów, żeby jak najlepiej odpowiadał wymogom, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny.
Żeby przekonać się, że pracownicy uniwersyteccy nie zasypiają gruszek w popiele, wystarczy wystukać na klawiaturze notebooka np. hasło oligofrenopedagogika Wrocław – nauczanie oligofrenopedagogiki we Wrocławiu – i w ten oto błyskawiczny sposób zapoznać się z propozycją edukacyjną, jaką w obecnym roku akademickim przygotowała konkretna szkoła wyższa we Wrocławiu, czyli stolicy województwa dolnośląskiego. Program nauki może być realizowany w formie stacjonarnej lub

wieczorowej, a nawet na studiach podyplomowych. Jednak w tym ostatnim przypadku trzeba w sekretariacie przedłożyć dokument potwierdzający ukończenie studiów licencjackich.
Jeśli masz chęć wyszukać materiały na omawiany temat, to przejdź tutaj (eena.pl/aktualne-oferty-pracy.html) i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.
Te wszystkie działania są o tyle istotne, że gwarantują osobom upośledzonym korzystniejszy start w dorosłość. A sami absolwenci pedagogiki specjalnej wcale nie muszą pracować w szkołach średnich – ich wiedza i kwalifikacje są potrzebne także w specjalnych placówkach, które zajmują się niesieniem pomocy osobom ze wspomnianymi ułomnościami.