W obecnych czasach migracja zarobkowa nikogo już nie bulwersuje – korzysta z niej mnóstwo osób w Europie

Wędrówka za polepszeniem sytuacji finansowej jest typowym skutkiem globalizacji. Ludzie wyjeżdżają tam, gdzie łatwiej im wyszukać zajęcie zarobkowe lub tam gdzie zaoferują za nią więcej.

pracownik fabryki

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko wyjeżdża się całkiem blisko – do sąsiedniego kraju, a niekiedy pokonuje się wiele mil przepływając nawet morza.
W Polsce największą grupę robotników z poza Polski stanowią Ukraińcy. W sporej części są to ludzie, którzy przyjeżdżają do nas dorobić, ale ich bliscy mieszkają na Ukrainie. Nierzadko mamy możliwość ich zobaczyć w sferze: budowlanej (mężczyźni) oraz sprzątającej (kobiety). Pracownicy z Ukrainy mają w naszym kraju o tyle prościej, że nasze języki są podobne, więc odchodzi najtrudniejsza bariera, zatem brak możliwości porozumienia się z pracownikiem (zobacz jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę).

Jeżeli chodzi zaś o leasing pracowników to niezwykle często występuje on, gdy firma „wynajmująca” pracownika chce obniżyć stałe koszty zatrudnienia oraz uchronić się przed niedoborem pracowników, gdy któryś jest na urlopie lub – kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy – zwolnieniu lekarskim. Bardzo często leasing pracowników z Ukrainy jest powiązany jeszcze z kolejnymi zaletami, otóż firma „wynajmująca” nie musi zamartwiać się o dokumenty dla pracownika spoza UE, takie jak: pozwolenie na pobyt oraz pozwolenie na zatrudnienie. Tymi rzeczami zajmuje się spółka początkowo przyjmująca pracownika- ciekawy artykuł.

Pracownicy z Ukrainy są w Polsce niezwykle poszukiwani – są wyjątkowo fachowi i prędko się integrują. To niebagatelny plus.