Co oznacza ocena pracownicza, jakie spełnia funkcje oraz jaką może przybierać odmianę?

Być może spotkałeś się już dawniej z takim pojęciem, jak na przykład ocena pracownicza. Możliwe, iż zastanawiałeś się nad tym co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, i także poznamy odpowiedzi na tak istotne pytania, jak na przykład: jakie funkcje pełni obecnie ocena pracownicza? Oraz jaką może przybierać formę?

ocena pracownicza

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Najpierw zajmiemy się szczegółowym wyjaśnieniem danego pojęcia. A więc ocena pracownicza jest to pewne konkretne narzędzie, jakie jest przeznaczone do rozporządzania zasobami ludzkimi w firmach albo przedsiębiorstwach. Pozwala ona na dozorowanie, badanie badanie satysfakcji klienta oraz kontrolowanie pracy osób, które są zatrudnione w danym przedsiębiorstwie, firmie czy też instytucji. Ocena pracownicza nadzoruje między innymi takie znaczące zakresy, jak skuteczność zatrudnionych osób czy też zgodności z przyjętymi standardami firmy.
Ocena pracownicza pełni pewne funkcje, współcześnie możemy ich wypunktować pięć. Pierwszą z nich jest funkcja informacyjna, zwykle tytułowana ewaluacyjną; drugą funkcja motywacyjna, trzecią funkcja rozwojowa, czwartą funkcja edukacyjna i piątą – decyzyjna. Taka ocena pracowników na ogół przedstawiona jest w formie formularza, który mieści konkretne kategorie wspólnie z przypisanym stopniem, który definiuje w jakim stopniu dany pracownik realizuje określone standardy w ramach pewnych kategorii.

ocena pracowników

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o formę oceny pracowniczej to może ona przybierać kształt skal behawioralnych, rozmów oceniających pracownika, ocen opisowych oraz także spisywania wydarzeń pozytywnych czy też negatywnych i często popularnych rankingów pracowniczych.

Niemało użytecznych informacji na temat oceny pracowniczej wolno także odkryć w Necie.

Czy prezentowany wątek Cię zainteresował? Zobacz też na pomocne notatki (https://www.programylojalnosciowe.pl/marketing-relacji/) mające równie istotne informacje, które niewątpliwie całkowicie Cię wciągną.

Na wielu stronach internetowych, jakie są poświęcone właśnie tej tematyce szczegółowo i skrupulatnie przedstawiono jak zachodzi ocena pracownicza, jakie błędy można odnaleźć w ocenie pracowniczej, a także jak na przykład ilustruje się każda z wyżej wymienionych form oceny pracowniczej. Jeśli temat ten Cię zainteresował i potrzebowałbyś dowiedzieć się w tej kwestii jeszcze więcej, to z pewnością warto na własną rękę zgłębić ten interesujący temat.