Czemu powinniśmy powierzyć prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu?

Można naturalnie samodzielnie prowadzić księgowość własnej firmy. W troszkę większych podmiotach często sensowne jest zaangażowanie księgowej .
Jednak prowadzenie rachunkowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma kilka co najmniej zalet.

Księgowy – pracownik zawsze może się nam rozchorować. Może także odejść zostawiając nas z „zabałaganioną” księgowością.
Biuro księgowe z kolei (pomijając owe malutkie) nie miewa właściwie takich przestojów oraz (w teorii) zawsze w dni robocze musi nas przyjąć. sprawy pracownicze, choroby oraz urlopy księgowego nas wtenczas nie obchodzą, albowiem mamy umowę z jednostką, w jakiej zawsze znaleźć się powinna kompetentna osoba świadcząca nam usługi rachunkowe.
Reklama

Autor: Kyuyoung Do
Źródło: http://www.flickr.com

prezent

Autor: AFGE
Źródło: http://www.flickr.com
Praktyka dowodzi, że na ogół taniej jest nawiązać umowę z biurem księgowym aniżeli zatrudnić na umowę o pracę księgowego. Prócz zwyczajnych kosztów pracowniczych odpadają nam także na przykład koszty literatury podatkowo-finansowej, instruktaży itp.. Rzecz jasna musimy także wziąć pod uwagę to, że zatrudnienie księgowej w przedsiębiorstwie wiąże się też z koniecznością wyposażenia owego stanowiska pracy w ekwipunek komputerowy oraz oprogramowanie. Dla kompetentnej księgowej OCR -faktury (elektroniczny obieg faktur) nie są żadną tajemnicą. Oprócz prowadzenia rachunkowości potrzebujemy niekiedy pozostałych usług z zakresu księgowości, albo podatków.

W spółkach co jakiś okres musimy odnaleźć biegłego inspektora do zbadania sprawozdania finansowego, czasem trzeba uzyskać opinię prawną, wykładnię podatkową, czy też zmierzyć się z kontrolą podatkową, czy skarbową.