Czemu warto starać się o certyfikat GOST R

Każdy kraj posiada pewne przepisy, certyfikaty, bez których nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Nie chodzi tu jedynie o kodeks karny, a raczej o normy dotyczące wyrobu niektórych produktów czy ich przetwarzaniem.

Są one związane również z tym, co na obszarze danego kraju mogą robić przedsiębiorstwa z innych państw. Normy te przedstawiają, jakie warunki powinny zostać spełnione przez firmy z innych państw by one sam bądź też ich produkty mogły zaistnieć na konkretnym rynku. Tego dotyczy m.in. certyfikat gost -> certificator.eu/pl/Certification/GOST-R.htmlFederacja Rosyjska ma swój GOST a w krajach europejskich mamy np. norma ISO. Różnice jak wiadomo są, ale mimo wszystko możemy powiedzieć, że są to analogiczne rozwiązania. Tak, więc jeżeli chcielibyśmy podbijać swoimi produktami rynek rosyjski trzeba posiadać akredytację w postaci certyfikatu GOST R.

Certyfikat GOST R potrzebny od zaraz

Konferencja

Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com

W obecnych czasach niezmiernie ważna jest jakość produktu. Nie możemy jednak firmom wierzyć na słowo. Obecnie wszystko trzeba sprawdzić, przeliczyć, by posiadać 100% pewność, że to, co przekazujemy klientowi jest dla niego dobre. Dlatego we wszystkich krajach poszczególne wytwory muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Do takowych należy na przykład na obszarze Rosji certyfikat gost Przedsiębiorstwa, jak również niektóre produkty mające certyfikat GOST R mogą być sprzedawane w Rosji. Oznacza to, że przeszły one różne testy jakości oraz te dotyczące bezpieczeństwa produktu. W naszym państwie też przedsiębiorcy z innych państw muszą mieć certyfikaty, które pozwolą im na działanie na naszym rynku. Otrzymanie jakiegokolwiek certyfikatu wiąże się z pewną procedurą. certificator.eu/pl/

Jednak duża część firm polskich ma bardzo dobre standardy, ze względu na wymogi, jakie panują w Polsce, z tego powodu ogarnięcie zagranicznych certyfikatów nie jest bardzo czasochłonne. Ale trzeba pamiętać, że taka certyfikacja nie jest dozgonna, co pewien czas – wszystko jest opisane w przepisach, musimy odnowić tego typu akredytację. Bywa, że w szczególnych okolicznościach akredytacja zostaje wycofana. Najczęściej jest to związane z chorobami zwierząt, a czasem z wadliwą serią produktów. Nie mówiąc już o sytuacji politycznej pomiędzy krajami. Tak, więc musimy, wypuszczając towar na inny rynek, wziąć pod rozwagę nie tylko zalety, ale również minusy takiego rozwiązania.