Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing – co lepiej wiedzieć o tej metodzie

Leasing to preferowana forma finansowania działalności firmy. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się najprężniej.
Jasno rzecz ujmując, leasing to umowa między stroną udostępniajacą towar (inaczej leasingodawca) i stroną która korzysta z tego świadcznenia (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Moda leasingu wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą dla kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań obu metod dofinansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Występują bowiem sytuacje, w których to kredyt wydaje się być bardziej korzystnym wyjściem niż leasing i vice versa. Specjalistyczne analizy są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu uzyskania pożądanych wskaźników w sprawozdaniu finansowym. Leasing kierowany jest w stronę małych podmiotów rynkowych i wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom. Początkujący inwestorzy mogą liczyć na większą przychylność firm leasingowych niż podmiotów dających kredyty bankowe. Przedmiotami umów leasingowych bywają najczęściej środki trwałe: maszyny fabryczne, auta, sprzęt elektroniczny, naczepy.
Jest kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (również finansowy) oraz operacyjny.

Nie czekaj! Jeśli zaciekawiła Cię istota naszego artykułu, to doczytaj tu kolejne niebywale pasjonujące informacje w kolejnym wątku.

Pierwszy zawiera się na czas nieograniczony, faktycznie najczęściej wybieranym okresem jest pół roku do 60 mesięcy. Leasing finansowy wybierzemy dla tych przedmiotów, które zwolnione są z podatku VAT.

Drugi jest leasing operacyjny – kusi ewentualnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz tych rat, które zostały jeszcze do spłacenia, a które wpiszemy w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Ten warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego.

Przeczytaj ten interesujący artykuł i odkryj więcej. Zapewne nie będziesz żałować. Nie zwlekaj dłużej! Zrób to w tym momencie!

Z kolei minusem tej formy ratalnego najmu jest niemożliwość wpisania rzeczy jako składnika aktywów firmy.

Powód jest prawny i jasny – tenże przedmiot ma w końcu właściciela i jest nim leasingodawca.
Wybieramy leasing przede wszystkim dzięki temu że przy umowie jest mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura akceptacji, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłat na osoby trzecie.