Domowy budżet – co to jest oraz dlaczego należy go zaplanować?

Budżet domowy jest to zestawienie wydatków i dochodów, z reguły tyczące się każdego miesiąca. Metodyczna kontrola budżetu pomoże Ci oszacować finansową kondycję Twojej rodziny oraz umożliwi zarządzanie pieniążkami.

coaching

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Budżet możesz prowadzić w zeszycie, możesz również przyszykować prostą tabelę w Excelu. Forma nie będzie mieć większego znaczenia.

Jeżeli przedstawione w tym artykule dane są dla Ciebie fascynujące, to ponadto, który zamieszcza podobne materiały.

Tworzenie budżetu domowego zaczynamy od dokładnego rozpisania wszelkich stałych dochodów i wydatków. Podstawą planowania budżetu będzie uświadomienie sobie konstrukcji kosztów i podzielenie ich na dwie części – koszty konieczne, takie jak pożyczki, czynsz, żywność (lecz nie wszelka) i te dodatkowe, takie jak rozrywka, używki, poniektóre ubrania albo jedzenie. Dokonując takiego podziału, można ocenić swą finansową sytuację oraz zaplanować następne kroki.

Planowanie budżetu domowego to planowanie również większych kosztów, takich jak wczasy, prezenty świąteczne albo urodzinowe. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotujesz się na owe wydatki, np. oszczędzając co miesiąc drobne kwoty, nie będziesz musiał skorzystać z drogich kredytów gotówkowych.

Jeśli fascynuje Cię prezentowany temat, odszukaj więcej tu (https://franklincovey.pl/rozwoj-kompetencji-pracownikow/) informacji na taki wątek, które będą niezwykle fascynujące i na pewno wciągną Cię zupełnie.

Jeżeli jednak znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, podratować może Cię pożyczka pozabankowa Freezl, która nie jest ogromnie kosztowna.

Niektórych wydatków przewidzieć się po prostu nie da, lecz warto odłożyć środki na tzw. czarną godzinę i stworzyć fundusz awaryjny, jaki uratuje nas, gdy nadejdą pieniężne czarne chmury. Przeczytałeś, pomyślałeś, a więc do roboty! Lektura tego tekstu nic nie przyniesie, jeżeli nie zaczniesz działać.