Jak i na czym da się wyrobić w sobie odruch oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie – rzecz święta. Jednakowoż, nie zawsze taka forma szanowania oszczędności wychodzi nam na dobre. Można oczywiście zaoszczędzić na artykulach spożywczych, na chemii, na autobusach czy paliwie udając się do pracy rowerem, nie wolno jednak w tej kwestii przekroczyć kilku granic, parę dziedzin, w których oszczędzanie zamiast się opłacać sprezentuje nam kłopoty. O których dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie oszczędzajmy na swojej edukacji. Może brzmi to trochę zagadkowo, lecz postaram się wytłumaczyć to zagadnienie. Weźmy przykładowo jakieś nasze zainteresowanie, pasję, jaką staramy się rozwijać. Wierzymy, odczuwamy podświadomie, że to jest nasze przeznaczenie, jakie nie dość, iż może nam pozwolić godnie żyć, to gwarantuje coś istotniejszego: zadowolenie z tego, co się robi. Ale jak wszyscy wiemy, pasja to niemały koszt, więc gdy pojawia się kwestia kupna nowej książki lub szkolenia, szybko analizujemy, ile nas to wyniesie i… często dajemy sobie spokój. To złe podejście, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie powinniśmy oszczędzać. Inwestycja w siebie, to najbardziej obiecujący prognostyk na przyszłość.

Nie należy także rezygnować z ubezpieczeń. Wielu ludzi to lekceważy, twierdząc, iż przecież nie ma prawa się nic wydarzyć, iż nie ma sensu myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się wydarzy, to sobie poradzimy. A za parę miesięcy przychodzi nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Pamiętajmy, że ubezpieczenie jest naszą gwarancją na przyszłość. Ubezpieczenie majątku zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, którą warto mieć.

No i także nie należy oszczędzać na naszych pociechach. Dzieci mają głowy wypełnione pomysłami, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy umożliwić im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś angażuje nie odmawiajmy mu możliwości poszerzania nowej wiedzy. Chce książkę czy grę, która rozwija wyobraźnię? Kupmy! Chce pojechać w jakieś miejsce? Zabierzmy go tam! Oczywiście, nie mówimy tu o kaprysach, tylko o rozsądnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przeistoczyć się w najprawdziwszą pasję życiową naszego dziecka.

Interesujące dane na ten temat polecam przeczytać (http://www.kiszcars.pl/) tutaj. Jest tam wiele interesujących danych, które okażą się niezwykle wciągające.

Na pewno każdy z nas trochę oszczędza, to przecież normalne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba tylko najbardziej zamożni. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach błahych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na naprawdę istotnych sprawach, które mogą przynieść sensowne efekty w przyszłości.