Dla wielu z nas wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli każdego roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć tych samych trudności – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież co roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Dodatkowo, w Internecie jest wiele programów, które ułatwią wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszukać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej znanych PIT-ach.
Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej powszechne deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Mimo, że wypełniamy tego typu deklarację każdego roku, to często jesteśmy zaskoczeni tym samym pytaniem – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących tradycyjnie, czyli na etacie, lecz również ludzie pracujący na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, ale także osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – jak szybko rozliczyć PIT 2014.
Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co znaczy, iż tacy podatnicy sami muszą wyliczyć zaliczki na podatek lub wartość podatku do zapłaty. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.
Formularz PIT-36 wybieramy, jeśli: prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale też w sytuacji, kiedy: Uzyskane zostały dochody z tytułu najmu lub dzierżawy oraz wszelkich innych umów o zbliżonym charakterze. Są także pozostałe przypadki, gdy należy skorzystać z PIT-u 36, między innymi: zarabiając za granicą (w przypadku, kiedy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), lub sprzedając nieruchomość, która została zbudowana lub nabyta w latach 2007-2008.
Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu
Formularz PIT-28 wypełniamy, kiedy musimy rozliczyć się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Taką deklarację składa się we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, gdyż już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo nadaje się PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących zdefiniowaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).
Te informacje wydają się bardzo istotne, ale i podstawowe. Każdego roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz wspomóc innych – oddając 1% na organizacje pożytku publicznego. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz poradnik przedsiębiorcy umowa zlecenie) ułatwi Państwu po raz kolejny szczęśliwe i spokojnie wypełnić deklarację podatkową.