Jak nowoczesne rozwiązania informatyczne takie jak cloud computing odmieniły strategie firm na polu IT

Nowoczesne informatyczne rozwiązania wymagają bardzo dużej obliczeniowej mocy. Jeszcze do niedawna jedyną możliwością na rozwiązanie tego było kupienie nowych lub rozbudowanie maszyn. Lecz przy większych firmach było to związane z dużymi kosztami.

jest bardzo drogi, ale jego kupienie to tylko część wydatków.

Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej informacji na prezentowany wątek – doskonale się składa, gdyż jest już pełna informacja (https://biuro-protax.pl/artykuly/split-payment-co-to-jest/), którą możesz zobaczyć tu.

Trzeba było na niego znaleźć jakieś miejsce, często z klimatyzacją do zapewnienia właściwej temperatury, a także zatrudnić osobę, jaka by administrowała wszystkim. Również od strony organizacyjnej należało wszystko dobrze rozplanować, bo przykładowo samodzielnie należało zadbać o regularne robienie kopii zapasowych.

praca w biurze

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy nie mając specjalnie innego wyjścia co kilka lat inwestowały w wydajniejszy zestaw komputerowy i płaciły całkiem niemałe pensje informatykom, jacy odpowiedzialni byli za utrzymanie go w działaniu. W ostatnich latach sytuacja jednak bardzo się zmieniła, a wszystko w powodu nowych możliwości, które dawać zaczęły coraz popularniejsze obliczeniowej chmury.

Takie chmury, znane także jako cloud computing, początkowo bardzo nieśmiało wchodziły w świat biznesu. Wynikało to z tego, że biznes nie udał im do końca, przede wszystkim się obawiając wyprowadzania swoich danych na zewnątrz i niebezpieczeństwa ich utraty. Lecz następne lata przynosiły nie tylko coraz większą wydajność i poziom bezpieczeństwa w usługach cloud computing, lecz również rosnącą grupę klientów.

Klienci dostrzegali plusy przeniesienia danych do chmury, a jeszcze w większym stopniu odczuwały to ich konta firmowe. Bo biorąc pod uwagę koszty kupna i obsługi komputerów okazywało się często, że skorzystanie z usług jednej z firm oferujących cloud computing było znacznie tańsze. A z pewnością było dużo bardziej wygodne, bo ze strony klienta jedynym obowiązkiem było płacenie faktury za usługę. Nie była potrzebna modernizacja sprzętu, pilnowanie licencji czy instalowanie nowych zabezpieczeń, to wszystko było w gestii właściciela serwerów, który musiał pilnować, żeby jego maszyny bez przerwy były dostępne dla wynajmujących.