Jak odnaleźć atrakcyjną pracę nie mając doświadczenia w zawodzie?

Znalezienie pierwszej atrakcyjnej pracy może być większym problemem przede wszystkim jeśli nie mamy oczekiwanego doświadczenia. Konstruując Curriculum Vitae możemy natknąć się na problem, dlatego, że nie ma co wpisać do punktu doświadczenie. Nie każda firma chce doświadczenia zawodowego, ale niestety w większości przypadków jest ono oczekiwane. Wymagane jest to w przypadkach gdy stanowisko jest atrakcyjne, dobrze płatna praca programista w większej firmie może być takim przykładem.

odwzorowanie - firma

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejsze jest to, aby zorientować się naprawdę czego poszukujemy. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia to niestety, lecz nie każda propozycja będzie dla nas dla przykładu praca programista nie nadaje się dla osoby, która ma certyfikat fryzjera jeżeli nawet komputery są jej hobby. W wyszukiwaniach najistotniejsza jest strategia – praca (zobacz Agencja Zatrudnienia E&A) programisty jest ciekawa. Należy się zastanowić nad tym czy szukamy pracy na stałe czy czasowej. Oczywiście dobrym scenariuszem może być stanowisko, które zagwarantuje przyszłemu pracownikowi pełne zadowolenie.


W przypadku studentów idealnym pomysłem może być zaczęcie stażu w zawodzie. Osoby na stażu najczęściej posiadają niestety bardzo dużo pracy, a płaca jest dość niska, lecz najistotniejsze, że uzyskują doświadczenie. Np. praca (zobacz https://www.eena.pl/logistyka-oferty-pracy.html) programista wymaga nie tylko właściwego wykształcenia, lecz upodobania, orientowania się w tematyce. Innym przykładem wyszukania pracy przez młodych ludzi jest wyjazd w ramach wymiany studenckiej. Większe uczelnie często przygotowują takie podróże w ramach unijnych dotacji i projektów unijnych. Jest to nie tylko możliwość zarobienia pieniędzy, pozyskania specjalizacji, lecz także poznanie obcych miejsc, kultur, ludzi – dużo ofert pracy.