Jak portal społecznościowy LinkedIn może pomóc nam w znalezieniu pracy? Czytaj na ten temat więcej

Portale społecznościowe cieszą się ogromną popularnością. Można za ich pośrednictwem nie tylko odnowić stare znajomości. Istnieją także takie portale społecznościowe, które znacznie ułatwiają znalezienie pracy lub poszukiwanie pracowników. Najpopularniejszym i najefektywniejszym z nich jest LinkedIn.

Pomysł powołania do życia sieci LinkedIn powstał na początku 21 wieku. Swoje funkcjonowanie portal rozpoczął w połowie 2003 roku. Jego działanie dostępne jest dla ludzi z wielu krajów, a sam portal istnieje w tłumaczeniu na kilkanaście języków. Portal pomaga śledzić ścieżki kariery innych, dzięki czemu można obrać schemat działania w konkretnej branży, nawiązać cenną nić kontaktów i zdobyć ciekawe informacje. Dzięki dokładnemu opisowi zajmowanych stanowisk oraz wykonywanych obowiązków, headhunterzy poszukujący pracowników, mogą łatwo zweryfikować przydatność kandydata do stanowiska, które chcą obsadzić. Ponadto założenie profilu, na przykład Patron Service na LinkedIn (do polubienia tu) to wizytówka firmy.

Znajdziemy na nim między innymi opis zakresu prowadzonej przez nią działalności, specjalizacje, dane kontaktowe firmy, wiadomości o ilości zatrudnianych pracowników. Portal daje możliwość obserwowania danego profilu, co może być dużym ułatwieniem w procesie poszukiwania zatrudnienia. LinkedIn umożliwia również komunikowanie się z osobami z branży, przez dodawane aktualizacje konta.

Portal LinkedIn z powodzeniem działa w Polsce od 2012 roku, skupiając osoby zainteresowane rozwojem swojej kariery i nawiązywaniem kontaktów biznesowych. Dzięki założeniu konta na takim portalu, osoba poszukująca pracy opisuje swoje umiejętności i doświadczenie w branży. Dzięki temu pracodawcy łatwiej mogą dotrzeć do osób, które spełniają ich kryteria. Podsumowanie zawodowe można także na portalu zweryfikować poprzez wystawione opinie pracodawców, u których było się zatrudnionym lub osób, z którymi się współpracowało. Takie rekomendacje na pewno podnoszą wiarygodność założonego profilu.

Wszelkie rekomendacje, oceny wcześniej wykonywanych obowiązków i potwierdzone umiejętności, przekonują potencjalnego pracodawcę, iż wiadomości zawarte w CV są faktyczne. Dodatkową wiarygodność można zdobyć, opisując swoje osiągnięcia, zdobyte nagrody i wyróżnienia. Osoby poszukujące nowej pracy także z łatwości mogą przeglądać oferty firm, które są dla nich interesujące. Wystarczy wyszukać konto, na przykład Patron Service na LinkedIn i można się zorientować, jakie propozycje pracy ma do zaoferowania właśnie ta firma.