Jeszcze np. piętnaście lat wstecz otworzenie własnej firmy wymagało o wiele większej ilości formalności niż obecnie. Dziś dużą ilość rzeczy można załatwić przez internet, jednak nie znaczy to, że nie wymaga to znajomości niektórych procedur.

Źródło: http://www.flickr.com
Początkujący przedsiębiorca musi przeprowadzić parę czynności i uzupełnić parę dokumentów. Ponadto powinien to wykonać we właściwej kolejności.

Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym etapem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście pod internetowy adres www: Należy uzupełnić tam formularze CEIDG. Przy tej sposobności należałoby skorzystać z nowoczesnej postaci podpisywania się przez tak zwany podpis zaufany. Tu warto dodać, że wymieniony wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, wydanie albo określenie numeru NIP oraz wybór postaci opodatkowania. Jest również zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (płatnika, zatem osoby opłacającej swoją składkę, oraz składki swoich pracowników). Jeżeli rejestrując firmę nie posiadasz do tej pory numeru REGON i/lub NIP, to po jego otrzymaniu nie masz obowiązku aktualizować danych w systemie CEIDG, gdyż pojawiają się one tam automatycznie po ich definiowaniu.
We wniosku trzeba wskazać rodzaj wykonywanej działalności. Dlatego też stworzona została PKD, jaka zawiera wykaz działań, jakie może wykonywać przedsiębiorca. Do druku CEIDG dodaje się wyłącznie numery wybranych czynności. Nie obowiązuje żaden próg ilości podawanych numerów PKD, zatem należąca do Ciebie firma może zajmować się dosłownie wszystkim. Musisz jednak zdefiniować to w wymienionym wniosku. Następnym etapem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biznesmen posiada tam podwójną osobowość.
Chcielibyśmy pokazać Ci następny nasz tekst – myślimy, że przypadnie Ci do gustu. By go obejrzeć, najedź na link tutaj (https://inito.pl/) i gotowe.
Występuje on równocześnie jako tak zwany płatnik, a zatem osoba opłacająca opłaty (za siebie oraz swoich członków personelu) i jako osoba ubezpieczona (jakby na równi ze swymi pracownikami).
Kolejnym krokiem jest Urząd Skarbowy, lecz w napisanym wcześniej formularzu CEIDG poinformowano już fiskusa o wybieranej postaci podatku i typie prowadzonej dokumentacji skarbowej – to jest już zrobione. Musisz ponadto zdecydować, czy też chcesz być czynnym podatnikiem VAT.