Jak wygląda controlling, czyli praktyczne zarządzanie pieniędzmi przedsiębiorstwa

Kontrolowanie finansów jest priorytetowym aspektem działalności każdej firmy. Trudno faktycznie wyobrazić sobie zarząd firmy, która odnosi sukces rynkowy i wzrasta finansowo bez rzetelnych analityczno-planowych decyzji. Rzadko bywa, że sukces ekonomiczny jest związany z pokerową zagrywką albo splotem przyjemnych warunków.

ludzie na spotkaniu biznesowym
Problem podejmowania właściwej decyzji inwestycyjnej jest kwestią regularnie analizowaną przez nauki ekonomiczne i szkoleniowców biznesu w zakresie decydowania finansowego. Skuteczne zainwestowanie nie jest kwestią jedynie momentów, w których decydujemy m.in. o przeznaczaniu większej kwoty na określony cel.

Decyzję o uruchomieniu kapitału podejmujemy pośród codziennych czynności w pracy. Trochę więcej zajmuje zaplanowanie uruchomienia kolejnej placówki, nowego pomieszczenia, siedziby firmy, czy też zakupu nowych urządzeń. Całość jest najczęściej rozpatrywana z dwóch perspektyw – przeznaczanych kosztów względem potencjalnych korzyści. Odpowiednie, satysfakcjonujące szefa proporcje pieniężne decydują o tym jak wygląda budżetowanie w każdej firmie.

Gdy chodzi o sam controlling narzędzia, rozróżniamy między innymi controlling operacyjny, który skoncentrowany jest na krótkim wymiarze działalności.

Jeśli zamierzasz znaleźć kolejne artykuły wiążące się z opisywanym tutaj zagadnieniem, zobacz ofertę w serwisie prezentującym pokrewne dane.

Rachuby w tym controllingu, zwanym również operatywnym, nastawiają się na stałe raportowanie wpływów i wydatków, regulowaniu relacji koszty-wpływy.

Zorientowany na przyszłość, również na ryzyko inwestycyjno-decyzyjne jest za to controlling ekonomiczny. Bierze się tutaj pod uwagę bieżącą sytuację firmy jak i warunki w makrootoczeniu, w którym rzeczywiście się ona znajduje. Ważne są priorytety działania – jeśli firma przechodzi kryzys wewnątrz lub większy, ekonomiczny w branży, controlling staje się bardziej rygorystyczny. Wszelkie narzędzia excelowskie oraz inne z branży IT dają nam dużą porcję szczególnie istotnych danych, z których zarządcy muszą zrobić użytek, zarówno jeśli chodzi o wewnętrzne finanse firmy, jak i zewnętrzne działania, które są zorientowane na rachunek kosztów inwestycyjnych. Controlling uwzględnia dwie finansowe sfery firmy: rachunkowość i zasoby przedsiębiorstwa z wewnętrznym zarządzaniem, skupionym na sterowaniu, planowaniu i organizowaniu.