Jaką rolę odgrywa w naszym zawodowym życiu regularne pogłębianie swojej wiedzy

Często się mówi, że człowiek się uczy do samego końca, i bardzo dobrze sprawdza się to w pracy zawodowej. Postęp technologiczny i szybko zmieniające się technologie informatyczne powodują, że tak naprawdę cały czas jest konieczność zdobywania nowych umiejętności.

Kolejne programy wychodzą w zasadzie co dwa, trzy lata, i czasami bardzo się różnią od siebie, więc zamierzając dalej na nich pracować niezbędne staje się ich dobre poznanie. A dla wielu osób korzystanie z takiego oprogramowania stanowi dużą część pracy zawodowej, szczególnie dotyczy to powszechnie używanych arkuszy kalkulacyjnych i edytorów tekstu. Jeśli się więc ktoś nie będzie regularnie szkolił i poznawał kolejnych programów, to w pewnym momencie może się okazać, że nie da rady on wykonywać obowiązków służbowych. Także pracodawcy powinni być świadomi tego, że ludzie, którzy dobrze znają programy będą po prostu pracować wydajniej. Z tego też powodu w interesie każdej strony leży, żeby po zakupie nowych wersji programów biurowych wysłać swoich pracowników na szkolenia i kursy excel, na jakich poznają dobrze nowe narzędzia.

praca przy komputerze

Autor: AlphaLab Startup Accelerator
Źródło: http://www.flickr.com

Nauka będzie także konieczna, jeśli będzie się chciało zmienić specjalizację albo zawód. Widoczne jest to na przykład bardzo dobrze w informatyce, w której nowe technologie pojawiają się w dużej ilości, a stare rozwiązania umierają śmiercią naturalną i stają się przeżytkiem.

Prezentowana na niniejszej podstronie problematyka jest według Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz przeczytaj oprócz tego więcej opinii na ten temat (https://franklincovey.pl/staraj-sie-najpierw-zrozumiec-potem-byc-zrozumiany/).

Osoby, które nie będą w stanie odpowiednio szybko reagować na szybko zmieniający się rynek w pewnej chwili mogą z niego wypaść lub być skazanym na nie najwyższe wypłaty.

Szczęśliwie w branży informatycznej większość osób nie powinna mieć większego problemu z ewentualnym przekwalifikowaniem się, w końcu doświadczenie i zdobyta dotychczas wiedza pozostają, a do nauki będą tylko rozwiązania. Tak więc jeśli ktoś pracuje jako programista, a chciałby się zająć problematyką baz danych, to profesjonalny kurs sql da mu dużo podstaw, a potem zostanie tylko dużo ćwiczyć. Takim sposobem da się stosunkowo szybko zmienić swoją specjalizację i wziąć się za coś, co jest bardziej przyszłościowe.