W obecnych czasach chronienie intelektualnych wartości ma rosnące znaczenie. Szczególnie w erze internetu zaczyna to odgrywać istotną rolę, bo nieograniczony dostęp do sieci i bezpośredni dostęp do wielu informacji i utworów powoduje, że wielu ludzi sięga po nie bez przemyślenia, czy nie będą łamać w ten sposób prawa.
Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście ustawodawcy nadążają za takimi zmianami i istnieją już regulacje prawne, które pozwalają na bardzo skuteczną ochronę intelektualnych własności. W zapisach prawa pojawiło się pojęcie twórcy, który inaczej jest też nazywany jako podmiot prawa autorskiego. Twórcą jest każdy, kto stworzył utwór zgodny z tym, co mówi prawo autorskie. Znaczenia tu nie będzie mieć, czy ktoś jest profesjonalnym artystą, jest pełnoletni czy też należy do jakiejś organizacji.
Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszy jest fakt tego, że się stworzyło utwór, a nie to, kto to zrobił. Wszystkie utwory w oparciu o te regulacje podlegają pełnej prawnej ochronie, zaliczają się do nich w głównej mierze utwory muzyczne, filmowe i literackie, ale również, o czym niejedna osoba wie, fotografie – prawa autorskie do zdjęć są na takim samym poziomie co pozostałych utworów. Ochrona intelektualnej własności ma również duży wymiar finansowy. Będzie to dotyczyć w szczególności biznesu, gdzie od lat funkcjonują patenty chroniące wynalazki i innowacje. Przedsiębiorstwa niekiedy wydają na badania ogromne pieniądze, i robiąc coś innowacyjnego całkowicie zrozumiałe jest, że chcą na swoich pomysłach dużo zarobić.
Jeśli nie istniałaby ochrona prawna takich wynalazków, to praktycznie każdy mógłby ich używać bez ponoszenia kosztów badań – historia może pokazać wiele przypadków, kiedy wynalazki kradziono i zarabiali na nich nie ci, którzy przyczynili się do ich stworzenia, ale ci, którzy pierwsi je sprzedali. Na szczęście istnieje taki wynalazek jak
patent, czyli prawo do wyłącznego korzystania ze swoich innowacji przez określony czas. Wykorzystując patenty firmy mogą chronić swoje wynalazki przed kopiowaniem przez konkurencję, a w wielu przypadkach jedynie przez to, że ochrona tego typu istnieje, to podejmują się kosztownych badań.
Autor
https://www.jwp.pl/