Kolejny rok, więc czas na deklarację podatkową. Czy wiesz, jak wypełnić PIT? Pamiętasz jak to się robi? Może konieczna Ci pomoc?

Niby każdego roku robimy to samo – wypełniamy pit. Podobno wiemy jak to zrobić, bo jest to stosunkowo proste i powtarzalne. Niemniej, jak przychodzi właściwy czas, to znowu pojawiają się mnóstwo pytań. Powstaje więc pytanie, który pit jest od czego, jaki pit powinniśmy wypełnić. Zobacz to jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był kłopotem, a został normalną czynnością.

rozliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo dokładnie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego duża cześć osób pracujących na etacie, lecz też ludzie zatrudnieni na bazie odmiennych form zatrudnienia – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie ale też osoby indywidualne, które mają na utrzymaniu dzieci. Tego typu możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku (rozliczenie pit). Co daje PIT-37? Pozwala na odliczenie różnych dostępnych ulg podatkowych. Najciekawsze z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Możliwe jest również odliczyć ulgę związaną z rehabilitacją a także darowizny, które zostaną odciągnięte na cele publicznie użyteczne. Warto również przypomnieć o ulgach uzyskanych na mocy tak zwanych praw nabytych. Może to być na przykład ulga na mieszkanie.

formularze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 składamy, w momencie gdy rozliczamy się zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację należy wypełnić wcześniej niż inne PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku (pit online). Dla kogo PIT-28? Dla prowadzących osobiście pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla tych co prowadzą wspomnianą działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnorodnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). Tutaj można zaliczyć wiele różnych tego rodzaju umów. Wszystkie one kwalifikują się do rozliczania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Trzeba jednak uważać! Nie mogą być równocześnie zawierane w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody obarczone opodatkowaniem zgodnie ze skalą podatkową (18-32%) (podatki online). Odbywa się to bez udziału płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy sami będą musieli obliczyć zaliczki na podatek czy należność podatku do zapłaty.naciśnij tutaj programy za darmo programy za darmoW sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, koniecznym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.