Konta firmowe – nie dla każdego przedsiębiorcy

Decydując się na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej, musimy równocześnie zadbać o kontrolę finansów firmy. Z racji tego, że dziś przedsiębiorca jest człowiekiem innowacyjnym, otwartym, a zwłaszcza mobilnym swoje firmowe fundusze umieszcza na specjalnie przygotowanym koncie firmowym. W ofertach banków na dalszym planie batalii o klienta znajdują się oferty indywidualnych kont dla przedsiębiorców

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com
Na rachunek firmowy muszą zdecydować się wszyscy przedsiębiorcy zakładający lub prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Praca na własny rachunek nie wymaga zakładania odrębnego rachunku.

Jak to zwykle bywa przy inwestycjach, początki z kontem nie są „kolorowe”.

Ciekawy post? Jeśli tak sądzisz, kliknij bez ociągania tutaj, ponieważ te materiały bez wątpienia też są warte przeczytania (https://www.account-pl.eu/publikacje/oszacowanie-czynnikow-ryzyka-ktore-moga-prowadzic-do-oszustw-w-sprawozdaniu-finansowym)!

Także wówczas właściciel zostawi część swoich środków na różne opłaty. Bank będzie wymagał ustalonej stawki m.in. za samo prowadzenie rachunku, kolejną kartę (np. debetową) czy – tym bardziej istotne dla samozatrudnionych – wszelkie przelewy do Urzędu Skarbowego czy ZUS. Za wymienione transakcje banki liczą sobie prowizje, w niektórych właściciel zapłaci nawet do stu złotych miesięcznie! Mało banków ma w tej chwili do dyspozycji bezpłatne konto firmowe typu .

W dłużej perspektywie konto firmowe może mieć znaczący wpływ przy decydowaniu się na rachunek inwestycyjny albo kredyt. Staż w banku, regularne spłaty, wypłacalność – te elementy wpływają na większe zyski dla banku. Jeśli chodzi o kredyty prowizje od rachunków idą w dół, przy lokatach w górę.

Dostęp do bankowości internetowej dla części przedsiębiorców może się okazać… stratą. Licząc parę takich strat miesięcznie i rozważymy przeniesienie konta do drugiego banku. Prowadzący działalność w drobnych usługach muszą dostarczać swój utarg fizycznie, a więc stawić się osobiście pod okienkiem bankowym. Banki naliczają za podobne usługi kolejne prowizje.

Otworzenie konta firmowego warto poprzedzić weryfikacją konkurencyjnych ofert. Startujący z kontami firmowymi określiliby pierwsze miesiące płacenia sloganem „złe miłego początki”. Dostęp do historii bankowości w firmie, taryfy od banku, a przede wszystkim bankowość firmowa przez internet biorą jednak ostatecznie górę.