Królestwo koszulkowych nadruków, czyli w jaki sposób pracują maszyny do nadruków i gdzie są wykorzystywane

O tym, że napisy na koszulkach są modne nie trzeba specjalnie nikomu tłumaczyć. Wielu z nas posiada przynajmniej jedną bawełnianą koszulkę z wydrukowanym wzorem. Ukochany muzyk, polityczne hasło, ironiczny żart na grafice – kombinacji do nadruku nie sposób wyliczyć, czy tym bardziej posegregować.

nadruki

Autor: Eurritimia
Źródło: http://www.flickr.com
Równie ciekawe jest to, że niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak robi się proste, codzienne nadruki. I że wspomnianą maszynę można mieć jeśli ma się w planach otworzenie koszulkowo-drukarskiego biznesu.

W przypadku podkładu pod nadruk dominuje co raczej nie dziwi bawełniany materiał. Jest z niego więcej korzyści – stuprocentowa naturalność materiału i przepuszczalność powietrza są dla nas priorytetowe. A przy tym są też wygodne.

Szukasz może innych tego typu idei związanych z przedstawianym w tym artykule tematem? Jest na to znakomita rada: kliknij tutaj i zobacz więcej w tej treści.

Bawełniane koszulki są – zestawiając z tymi sztucznymi – bardzo wygodne. Mało kiedy możemy spotkać je w jednym kolorze. Koszulki w jednym odcieniu mają istotną zaletę – mogą zostać tak jak tylko chcemy odrukowane pasującym nam wzorem (-> zobacz więcej). Za to zadanie odpowiada specjalna maszyna (sprawdź: produkcja maszyn) do robienia nadruków. Nie ma tutaj klasycznego prasowania jak przy oklejaniu koszulki w folię flex czy papier transferowy. Zrobienie nadruku to „współpraca” drukarki z głowicą”wyrzucającą” na koszulkę plamy z odpowiedniego atramentu. Oczywiście koszulę, którą „tuninguje” maszyna do koszulek, warto wcześniej stosownie porozciągać i ułożyć na blacie do zadruku.

koszulka z nadrukiem

Autor: Alan Levine
Źródło: http://www.flickr.com
Maszyny drukujące, w zależności od sposobu i ilości wydruków, wyposaża się w różne zestawy atramentów. Inne barwy stosowane są na jasnych koszulkach, jeszcze inne na ciemnych. Za kontrolę maszyny drukującej odpowiada oprogramowanie współgrające ze sterownikami maszyny. Oczywiście warto pamiętać, by plik z obrazkiem (planowany jako przyszły nadruk) był porządnej rozdzielczości. Ale i nie za dużej, co spowoduje nieestetyczne wyostrzenie. Tę ostatnią mierzy się w parametrach DPI. Bez trudu sprawdzimy wskaźnik DPI obrazka, zdjęć czy mapy bitowej klikając w jego właściwości.

Maszyna do koszulek działa jak sobie zażyczymy. W opisach tych maszyn widnieją szybkości „do kilkunastu egzemplarzy w ciągu godziny”. Jeden nadruk zajmuje zatem około pięciu minut. Bez trudu policzymy więc ile koszulek dziennie potrafią nadrukować fabryki dysponujące dziesiątkami podobnych maszyn.