Kulturowe impresje na miarę naszych czasów. Jak wyglądają i dlaczego się tworzą? Czy zawsze były?

Odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości to nie lada sztuka. W każdym, najbardziej niepozornym miejscu spotkać można znak zapytania, jaki będzie nas zaskakiwał jeszcze nie jeden raz. Nie istniejemy w zamknięciu, więc takie okoliczności będą na porządku dziennym. Nie żyjemy za murem, jak w czasach socjalizmu, więc zwyczaje, kultura i pozostałe zjawiska będą pojawiać się na naszym podwórku. Nie powinniśmy się przed tym chronić, bo możemy na tym zyskać. Wszystkie kraje bowiem lepiej się rozwijają, jeśli pozwalają innym dochodzić do głosu, oczywiście w granicach rozsądku.

Jeśli chodzi o dominującą kulturę w dzisiejszych czasach, to jest nią zapewne kultura korporacji. Terminy jak service desk (odnośnik www) czy outsourcing it, są czymś normalnym w każdej wielkiej, globalnej korporacji. Te określenia jak znaki, jak wytrychy do innego świata, stają się konkretnymi drogowskazami dla wszystkich zatrudnionych osób w takich miejscach. Pozwalają na lepsze poznanie miejsca, w którym pracują, jego kultury i obyczajów.
To raczej normalne, iż w każdym okresie są tego typu kulturowe zjawiska. Zresztą język angielski i kultura korporacyjna to aktualnie standardowe zjawisko, nie można bronić się przed tym jak opętani wymachując rękami. Przed latami 90. mieliśmy inną kulturę, radziecką, więc trzeba było znać język rosyjski. Kto nie mówił po rosyjsku, ten albo nie sprawował jakiegoś istotnego stanowiska, albo zwyczajnie nie chodził do szkoły. Jest jeszcze jedna teoria, kto nie mówił po rosyjsku, ten świadomie nie chciał go znać. Dziś przed angielskim tak się nie bronimy, bo nie jest on nam narzucony, lecz musimy go znać. W każdych czasach odnajdziemy więc taki miękki nacisk, miękki przymus, że musimy coś znać, byażeby odnaleźć się w świecie.

Zdalna praca programisty

Autor: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Możemy to zaaprobować jeszcze z innych przyczyn. Przecież nauka obcego języka. to w końcu nowa umiejętność, którą warto poznać. Pomyślmy jakbyśmy robili to dla siebie, a nie dla jakiegoś narzuconego planu. Tak pojmując taka nauka jest bardziej przyjemna i na pewno bardziej pożyteczna.

Jeżeli zaciekawił Cię opisany zagadnienie, poznaj kluczowy link (http://www.traple.pl/obszary-prawa/prawo-gospodarcze-i-handlowe-doradztwo-korporacyjne/), gdzie znajdziesz obszerne informacje. Pogłęb swoje wiadomości!

Może też być ciekawym doświadczeniem, poznawanie nowej kultury ucząc się języka, ale na swój sposób bez przymusu i narzuconej metody. Takie coś z pewnością lepiej zadziała niż wszystkie lekcje, jakie wkuwamy „na blachę”.