Na czym polega fach sądowego komornika?

Wyraz „komornik” u wielu ludzi wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, zaś gdy słyszą: „prawo egzekucyjne” – dostają gęsiej skórki. Na nieszczęście zawód komornika nie jest ani bezproblemowy do realizowania, ani przyjemny.

Komornik sądowy to fach jurydyczny, dlatego też uprawnienia możesz otrzymać wyłącznie będąc publicznym funkcjonariuszem, który legitymuje się wykształceniem wyższym administracyjnym lub prawniczym. Dzięki temu komornik jest jednostką zaufania publicznego, a również posiada pełną wiedzę na temat prawa, gwarantującą mu wykonywanie zajęcia. Upoważnienia komornika jest w stanie zdobyć tylko osoba z wykształceniem wyższym, która skończy dwuletnią aplikację. Ten urzędnik w czasie pełnienia swojego zawodu za każdym razem powinien legitymować się identyfikatorem wydanym przez Krajową Radę Komorniczą. Egzekutora wiąże tajemnica zawodowa, która zabrania mu ujawniania danych powiązanych z pracą jednostkom trzecim, chociaż nie dotyczy ona stron postępowania. Komornik (http://www.komornikolesno.pl/) sądowy ma też obowiązek utworzenia oraz prowadzenia kancelarii. Robota egzekutora sądowego polega na realizowaniu orzeczeń sądowych, które mają na celu odzyskanie długu. Jego upoważnienia zawierają egzekucję należności pieniężnych i niepieniężnych, natomiast zakres działań urzędowych określają odpowiednie przepisy prawa. W każdym postępowaniu windykacyjnym komornik sądowy z Wrocławia zawsze musi stosować się do określonych procedur.
zakupy

Autor: jenny downing
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba pamiętać, że upoważnienia komornika sądowego umożliwiają mu wykonywanie swych obowiązków mimo woli dłużnika. Stąd też usprawiedliwione jest tutaj wtargnięcie do wnętrza, a również obadanie rzeczy zadłużonej osoby. Za dowolne utrudnianie postępowania egzekucyjnego zagraża kara grzywny.

Z kolei komornik za szkody wyrządzone postępowaniem niezgodnym z prawem odpowiada sam, a nawet w przypadku znacznego naruszenia przepisów prawnych ten urzędnik traci własne uprawnienia egzekutora. Zarekwirowane rzeczy trafiają na licytacje komornicze.