Na czym polega windykacja oraz kiedy warto z niej skorzystać? Gdzie się zwrócić o pomoc, gdy nie jesteśmy w stanie odzyskać swoich pieniędzy?

Nieterminowe płatności faktur przez nierzetelnych dłużników to dzisiaj poważny kłopot dla sporej ilości polskich firm. Tego typu zatory płatnicze psują w poważny sposób sytuację finansową nawet dwudziestu pięciu procent zakładów w Polsce. W bardzo złym położeniu są małe i średnie spółki, jakie nie posiadają takiego kapitału, by w obliczu większych wierzytelności od dłużników, móc prowadzić w normalny sposób swoją działalność.

Radcowie-Prawni

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Jakimś sposobem na to by przetrwać zostaje ubieganie się o zwrócenie swoich pieniędzy. Niestety, proces windykacji naszych pieniędzy nie jest łatwy do wykonania samemu, dlatego też poleca się zatrudnienie do takiego zadania wyspecjalizowanej firmy windykacja Rzeszów, jaka ma swoje sprawdzone metody na wyegzekwowanie zaległych płatności od kontrahentów spółki – link do serwisu. Termin windykacja w naszym prawie określany jest jako zbiór czynności prawnych, rzeczywistych i procesowych, jakich najważniejszym zadaniem jest zmuszenie dłużnika do zapłacenia zalegającego zobowiązania wobec wierzyciela.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest warty zainteresowania, to co stwierdzisz, kiedy zobaczysz więcej informacji z tego źródła (http://www.workservice.pl/praca/doradca-klienta/bydgoszcz/)?. Zwyczajnie kliknij tu i zobacz.

Możemy tak właściwie wyróżnić dwa rodzaje windykacji, a mianowicie windykację sądową i polubowną. Ta pierwsza dotyczy sprawy, jaka jest wytaczana w sądzie w związku z zaległościami finansowymi, polubowna natomiast odnosi się do monitorowania spłat dłużnika i opóźnień w płatnościach. Pierwszym krokiem, żeby rozpocząć proces windykacji, jest powstanie zobowiązania, jakie jest przeterminowane. Później, windykator rozpoczyna postępowanie polubowne, w momencie którego zaczyna dochodzić od dłużnika zwrotu należnej kwoty wierzycielowi. Taki etap możemy przeprowadzić wysyłając do dłużnika monitów. Gdy dłużnik będzie chciał uregulować swoje zobowiązania, to zawrze ugodę i określi, w jaki sposób zamierza spłacić dług. Jeżeli zaś postępowanie polubowne nie przyniesie zamierzonych rezultatów, to rozpoczyna się postępowanie sądowe. Kończy się ono uzyskaniem tytułu egzekucyjnego, jaki zezwala na rozpoczęcie postępowania klauzulowego.

kancelaria adwokacka

Autor: virtusincertus
Źródło: http://www.flickr.com
Celem tego ostatniego jest uzyskanie klauzuli wykonalności wyroku lub orzeczenia sądu. Całkiem na końcu następuje postępowanie egzekucyjne, w którym podstawową rolę ma do odegrania komornik. Po większą ilość informacji na ten temat można udać się do właściwej placówki, przykładowo kancelaria – http://lexperts.pl prawna Rzeszów.