Nota pracownicza – czym jest i czy powinno się jej obawiać?

Dewiza „ocena pracownicza” częstokroć powoduje, iż czujemy się niepewnie, a nawet czujemy delikatny niepokój. Lecz czy rzeczywiście ocena pracownicza powinna wzbudzać w nas strach? Należałoby zastanowić się nad tym czym tak faktycznie jest ocena pracownicza, oraz także jakie metody oceny pracowniczej wolno teraz przytoczyć.

pracownik

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to nieodzowny element kierowania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza może dostarczyć firmie sporo korzyści. Dzięki niej możemy dowiedzieć się w jaki sposób pracują (Szukasz zatrudnienia? Rzuć okiem na stanowiska – workservice kontroler jakości mielec) poszczególni pracownicy, jakie jest ich zaangażowanie i skuteczność w pracy, a także co jeszcze można udoskonalić i polepszyć w pracy. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa pracownicza zezwoli na obranie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Wpływa nie jedynie na poprawienie pracy poszczególnych pracowników, ale również całych zespołów, co oczywiście przedkłada się na większą skuteczność w całej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś strasznym, czymś czego winniśmy się obawiać. Dzięki sprawiedliwej ocenie dowiemy się co robimy porządnie, i co jeszcze możemy ulepszyć. Naturalnie wyjdzie to na pożytek zarówno nam, jak też firmie oraz innym pracownikom.

pracownik

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są ogromnie rozliczne. Najpopularniejszą metodą jest ranking, jaki najlepiej orzeknie się wtedy, gdy pracownicy mają podobne obowiązki. Popularną strategią oceniania pracowników jest także skonfrontowanie parami oraz skala punktowa, dzięki której wolno oszacować zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach wykorzystuje się dodatkowo procedurę swobodnego opisu, która zezwala stwierdzić w jaki sposób pracownik (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-tacierzynski-a-urlop-ojcowski-jak-je-odroznic) wywiązuje się ze swoich obowiązków. W nadzorowaniu pracowników zdołają pomóc też rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, że dozoruje się wszelkie sukcesy i potyczki pracowników, zaś następnie całość się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach użytkuje się także procedurę 360 stopni, to znaczy, że chlebodawca bierze pod uwagę dodatkowo opinie innych pracowników czy zespołu, w jakim dana osoba pracuje.