O tym co idealnie znane, co ulega zmianie jak każda rzecz, lecz jednocześnie ciągle pozostaje niezmienne. Co to takiego?

Aby świat mógł istnieć w znanej formie musiało powstać sporo wynalazków, jakie go zrewolucjonizowały. Możemy wymienić je wszystkie… Nie no oczywiście, że nie, no chyba, iż ktoś ma w planach naprawdę sprawdzić ten temat – najbardziej korzystnie sięgnąć po encyklopedię lub poszukać w sieci. Korzystnie skupić się na najważniejszych odkryciach, na czymś, co wszyscy znamy, lecz nie zdajemy sobie sprawy, czym ten wynalazek naprawdę jest. Weźmy przykładowo taki druk.

Według definicji jest to kilkukrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na podłoże drukowe. Potocznie drukiem można też określić każdą kopię, czyli, odbitkę drukową. Owszem, trochę ten język specjalistyczny jest udziwniony, lecz co najbardziej istotne, druk powstaje wtedy, kiedy można go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier.

Poszczególne kopie także są nazywane drukiem. Drukiem możemy też określać różnorodne sposoby powielana tekstu i grafiki, i to w wymiarze tradycyjnym, jak również sposobem nowoczesnym. Wielu jednakże się upiera przy określeniu, iż ten nowatorski druk to tak naprawdę wydruk. Czasy jednocześnie się zmieniają, nie da się ich zastopować, tak więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk (najniższa cena na folia do druku cyfrowego- kliknij hiperłącze) cyfrowy i techniki komputerowe, to częściej przez druk można zrozumieć też wydruk dedykowany na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy tematu, historia druku jest krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, natomiast w historii ludzkości bardzo długo nie było dostępu do tego typu tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, by dokładnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

Jak możemy sprawdzić w źródłach historycznych, pierwszym takiego rodzaju podłożem był papier wynaleziony w Chinach.. To dzięki niemu druk mógł rozwinąć się w estampaż. Chyba pierwszym przedmiotem, jaki zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To dopiero od tego wydarzenia jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, i to takich tekstowych, jak i graficznych.

Obecnie bardzo znany jest druk różnych dokumentów i już nawet nad tym nie myślimy. Poznaliśmy usługi drukarskie, wiemy mniej więcej jakie są ceny, jak drukarnia cennik. Aktualnie, gdy potrzebujemy coś wydrukować, mniejszą czy większą rzecz, szukamy drukarni w… Internecie.