Obowiązek noszenia ubrań roboczych w przepisach kodeksu pracy

Najważniejszym obowiązkiem przedsiębiorcy, jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W sytuacji gdy na danym stanowisku konieczna jest odzież robocza, pracodawca ma prawo nałożyć sankcje na pracownika, który nie przestrzega zasad dotyczących uniformu w miejscu pracy.

odzież ochronna i robocza

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Odzież robocza to kolekcja odzieży przeznaczona dla pracowników: budownictwa, przemysłu maszynowego, rolnictwa, glazurników, malarzy itp. Jaka powinna być odzież robocza? Podstawowe jej zadanie: musi chronić. Po drugie powinna być ekonomiczna, czyli zachowywać swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu oraz być trafnie dobrana do wykonywanej pracy.

Do podstawowych elementów odzieży roboczej zaliczamy spodnie robocze, z których najczęściej wybieranym modelem są tzw. ogrodniczki. Z jakiej przyczyny? Przyczyn jest wiele. Po pierwsze, podniesiony karczek ogrodniczek chroni spodnią odzież przed zniszczeniem czy zabrudzeniem oraz stanowi dodatkową w czasie zimnych dni. Są również osoby, które wolą spodnie ogrodniczki z racji wygodnych, wszytych gumek, które dają większy komfort w czasie pracy (nie krępują ruchów w czasie wykonywania wszelakich czynności).

Odzież robocza

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Z racji, iż warunki pogodowe w kraju mamy „różne”, pracownicy muszą posiadać również w kurtki robocze. Warto zwrócić uwagę by wykonana była z wodoodpornej tkaniny, która zabezpiecza przed wiatrem, zimnem czy deszczem. Zależnie od wykonywanej pracy możemy wybierać między wieloma fasonami i modelami.

Odzież roboczą stosuje się również w miejscach gdzie wymagana jest całkowita czystość produktów. Często do odzieży roboczej zaliczane są także ubrania jednorazowe.

Czy potrzebujesz następnych i interesujących artykułów na podany tu temat? Służymy pomocą – kliknij, aby przeczytać (https://www.waliduda.pl/) tu nowe fakty.

Ubrania robocze występują też jako odzież charakteryzująca dany zawód (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież dla gastronomii).
Zapoznanie się zespołu pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w zakładzie, obowiązkowo musi być złożone na piśmie. Ma to znaczenie dowodowe w razie niespodziewanych wypadków i kwestii odszkodowawczej.