Obowiązek noszenia ubrań roboczych w przepisach kodeksu pracy

Najważniejszym obowiązkiem przedsiębiorcy, jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W sytuacji gdy na danym stanowisku konieczna jest odzież robocza, pracodawca ma prawo nałożyć sankcje na pracownika, który nie przestrzega zasad dotyczących uniformu w miejscu pracy.

odzież ochronna i robocza

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Odzież robocza to kolekcja odzieży przeznaczona dla pracowników: budownictwa, przemysłu maszynowego, rolnictwa, glazurników, malarzy itp. Jaka powinna być odzież robocza? Podstawowe jej zadanie: musi chronić. Po drugie powinna być ekonomiczna, czyli zachowywać swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu oraz być trafnie dobrana do wykonywanej pracy.

Do podstawowych elementów odzieży roboczej zaliczamy spodnie robocze, z których najczęściej wybieranym modelem są tzw. ogrodniczki. Z jakiej przyczyny? Przyczyn jest wiele. Po pierwsze, podniesiony karczek ogrodniczek chroni spodnią odzież przed zniszczeniem czy zabrudzeniem oraz stanowi dodatkową w czasie zimnych dni. Są również osoby, które wolą spodnie ogrodniczki z racji wygodnych, wszytych gumek, które dają większy komfort w czasie pracy (nie krępują ruchów w czasie wykonywania wszelakich czynności).

Odzież robocza

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Z racji, iż warunki pogodowe w kraju mamy „różne”, pracownicy muszą posiadać również w kurtki robocze. Warto zwrócić uwagę by wykonana była z wodoodpornej tkaniny, która zabezpiecza przed wiatrem, zimnem czy deszczem. Zależnie od wykonywanej pracy możemy wybierać między wieloma fasonami i modelami.

Odzież roboczą stosuje się również w miejscach gdzie wymagana jest całkowita czystość produktów. Często do odzieży roboczej zaliczane są także ubrania jednorazowe. Ubrania robocze występują też jako odzież charakteryzująca dany zawód (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież dla gastronomii).
Zapoznanie się zespołu pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w zakładzie, obowiązkowo musi być złożone na piśmie. Ma to znaczenie dowodowe w razie niespodziewanych wypadków i kwestii odszkodowawczej.