Oznakowanie różnych budynków – po co właściwie są potrzebne?

Odpowiednie oznaczenie różnego rodzaju budynków w przestrzeni publicznej jest niesamowicie istotne – w szczególności dla naszego bezpieczeństwa, a także dla szybkiego reagowania w kryzysowych sytuacjach przez różnego rodzaju służby.

W większych miastach w znacznej mierze przypadków oznakowuje się już praktycznie wszystkie obiekty użyteczności publicznej, jednak w niewielkich miejscowościach bez wątpienia wciąż mamy z tym jakiś kłopot. Po co tak właściwie jest nam potrzebne właściwe oznakowanie budynków oraz jak we właściwy sposób należy to zrobić?

oznakowanie obiektów

Autor: Michael Pollak
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie obiekty muszą być oznakowane?
Oznakowanie obiektów tak naprawdę powinno odnosić się do praktycznie wszystkich obiektów, jakie działają w przestrzeni publicznej – budynki użyteczności publicznej powinny być oznaczone odpowiednią nazwą oraz wszystkimi koniecznymi informacjami na temat funkcjonowania danego urzędu, natomiast budynki prywatne – oczywiście powinny mieć oznaczenia dotyczące numerów domów oraz nazw ulic. Taki stan rzeczy niewątpliwie byłby ideałem, jednak niejednokrotnie tak nie jest – zwykle domy prywatne, zwłaszcza w małych miejscowościach zupełnie nie zwracają żadnej uwagi na odpowiednie oznakowanie obiektów. W przypadku obiektów publicznych zazwyczaj jest inaczej, bowiem po ich stronie jest obowiązek umieszczania wszystkich ważnych informacji na fasadzie obiektu.
Co trzeba oznakować?
Budynek musi mieć informację o swym numerze, a również ulicy, na której się znajduje.

Równocześnie zawsze trzeba umieszczać na fasadzie informację o tym, że dla przykładu budynek jest objęty ochroną konserwatorów zabytków. Oznakowanie (oznakowanie poziome cienkowarstwowe) obiektów musi także odnosić się do tego, czy budynek jest monitorowany lub klimatyzowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*