Praca jako pracownik ochrony – żądane specjalne wykształcenie? Jakie umiejętności musi mieć ochroniarz?

Praca jako pracownik ochrony nie jest pracą do której wymagane jest wyższego wykształcenia – aby dostać angaż w tym segmencie starczy na ogół jedynie ukończyć ogólniak, nieraz nie potrzeba nawet posiadać zdanej świadectwa dojrzałości. Nie trzeba też ukończyć szkoły ochroniarskiej, wystarczy kurs. Jest jednak masa innych warunków, które trzeba spełnić.

praca ochroniarza

Autor: KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim trzeba nie zapominać, że działalność w sektorze ochroniarskim jest służbą dla osób, którzy charakteryzują się doskonałą kondycją cielesną. Ochroniarze to osoby przeważnie odznaczające się wysoką siłą cielesną połączoną z prędkością i zręcznością.

Kolejnym mocną stroną przy braniu tego typu pracy jest posiadanie certyfikatów dowodzących temu, że dana persona zakończyła trening w jakiejkolwiek placówce walki (np. karate, taekwondo) albo placówce samoobrony (np. krav maga, kick boxing). Ważne jest by też posiadać certyfikat o umiejętności posługiwania się bronią – jej rodzaj zależy od rodzaju podejmowanej pracy. Konieczna jest również bycie niekaranym.

Osoba, która chce wziąć robotę w firmie ochroniarskiej musi także posiadać pewnego typu predyspozycje psychiczne: musi posiadać dużą uodpornienie na stres, radzić sobie z rozwiązywaniem spraw konfliktowych i posiadać dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Trzeba także wysoko rozwiniętą intuicję i prędkość analizowania, by wystarczająco prędko zorientować się na możliwe źródło zagrożenia dla osoby bądź rzeczy, które agent ochrony zobowiązany jest ochraniać.

Praca jako pracownik ochrony (aplikuj do firmy Patron Service sp. z o.o.) jest też fuchą dla osób, które znają przepisy o ochronie osób i mienia. Sprawdzeniem, czy dana osoba ubiegająca się o robotę na tym stanowisku zna przepisy sprawdza Wojewódzka Komenda Policji, która podpisuje adekwatny dokument na podstawie którego można mówić, że ta osoba jest legitymizowanym pracownikiem ochrony (polecamy hiperłącze) i spokojnie może podjąć pracę w tym zawodzie. Ale są dwa stopnie legitymizowania.

pieniądze

Autor: kstudenta
Źródło: http://www.sxc.hu

Prościej jest uzyskać licencję pracownika pierwszego stopnia głównie przez liczbę uprawnień – robotnik ten, w przeciwieństwie do ochroniarza posiadającego licencję drugiego stopnia, nie może do opracowywania planów ochrony oraz bycia nadzorcą nad zespołami agentów ochrony. Aby Dostać licencję stopnia 2 nie potrzeba mieć wpierw licencji I stopnia, lecz za kurs, który przygotowuje do dodatkowego testu by dostać ten stopień, trzeba zapłacić nieco więcej o około 2000 zł.

Praca jako pracownik ochrony to praca, za którą przeciętnie zarabia się miesięcznie od 2000 do 4000 złotych brutto, ale bardziej wykwalifikowani, np. agenci ochroni posiadający licencję 2 stopnia lub też długoletnie doświadczenie, mają możliwość dostać na miesiąc nawet 7 tysięcy złotych „na rękę”.