Każdego roku, prawie pół miliona rodaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicę. Niezwykle popularnym kierunkiem są Niemcy, Holandia, Francja, również Finlandia. Szansa dochodu w okresie letnim, to dla większości osób kusząca możliwość. Przyciągają nie jedynie duże płace, ale dodatkowo sposobność ujrzenia innego kraju, uzyskania doświadczenia i nowych znajomości.
Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Praca sezonowa najchętniej podejmowana jest za zachodnią granicą, bowiem jest blisko i bezpiecznie, a sąsiedzi szanują niezawodność polskich pracowników. Na wiosnę zaczyna się tam okres szparagowy, truskawkowy i ogórkowy. Płace za pracę sezonową są różne. Zależą one w zasadzie od ustaleń płacowych w pojedynczych rejonach, a wynoszą przeciętnie 5 – 6 euro. Wielkim plusem pracy u niemieckich sąsiadów jest ich bliskość, a tym samym częstszego wjazdu do domu. Praca sezonowa w Holandii już od wielu lat pociąga pracujących z Polski. Z ofert agencji korzystają przeważnie ci, którzy wyjeżdżają do pracy po raz pierwszy, nie czują się za pewnie w odległym państwie z obcym językiem, albo mają już dobre doświadczenia z daną agencją.
Praca sezonowa rozpoczyna się w okolicach maja, a kończy w październiku. Można także liczyć na pracę przy kwiatach, w chłodniach, lub przemyśle mięsnym. W Holandii zarobki zależą przede wszystkim od wieku pracownika, stawki pracodawcy, punktu, i zakresu pracy. Na ogół
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com
oferowane stawki to 7-9 euro na godzinę netto. Należałoby pamiętać, że agencje pośrednictwa pracy pobierają za swoje usługi dowiedz się więcej należności. Bywa tak, że negocjują w rozliczeniach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Plusem jest to, że częstokroć proponują lokal mieszkalny, dojazd do miejsca pracy i pieczę własnego pracownika na miejscu.
Praca sezonowa we Francji przyciąga nie tylko przez wzgląd na zarobki, ale i czar owego kraju. Na pracowników tymczasowych z Polski czeka branża rolnicza i cały rynek winiarski. Praca jest rozmaita rozpoczynając od ścinki winorośli, po pomoc w produkcji wina.
Zaciekawił Cię opisywany tekst? Jeśli tak, to szybko sprawdź poza tym szczegóły w źródle, odnajdziesz tam dodatkowe informacje.
Praca sezonowa to dla wielu osób wyłączne źródło utrzymania, w szczególności z rejonów o sporym bezrobociu.