Rozliczenie PIT 2016 / 2017

Za rozrachunek z fiskusem zabierz się od razu. Chociaż masz na to jeszcze wiele czasu, bowiem zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, jednakże nie oczekuj na ostatni dzwonek (zwłaszcza, jeśli możesz dostać zwrot podatku).
Warto wcześniej dokładnie sprawdzić: co, na której podstawie jak też w ramach jakiego limITu masz prawo odliczyć w PIT za rok 2016, bowiem dzięki temu możesz zaoszczędzić.

Unikniesz również pośpiechu jak też zdenerwowania, a to może być powodem kosztownych pomyłek. Objaśniamy, w jaki sposób rozliczyć PIT-37 – kroczek po kroczku. Przy wypełnianiu zeznania rocznego nieodzowny będzie PIT-11, jaki musisz uzyskać od swojego pracodawcy (bądź zleceniodawcy). Kiedy w przeciągu roku pracowałeś w kilku miejscach, musisz skompletować dokumenty od wszystkich chlebodawców. Mieszczą one informacje tyczące się przychodów, kosztów ich osiągnięcia i pobranych w przeciągu roku zaliczek oraz składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Zacząwszy od stycznia 2015 obowiązują nowe wzory formularzy podatkowych PIT-37, PIT-36, , PIT-39 a także załączników PIT-D oraz PIT-O. PIT 37 uzupełniasz, jeżeli odbierałeś przykładowo uposażenia z tytułu umowy o pracę.

Zachęcamy Cię, byś kliknął na hiperłącze do strony. Tam wyszukasz następne bardzo intrygujące wiadomości na podobny temat do tego, który opracowaliśmy na tej witrynie.

Rozpocznij od nagromadzenia danych o swych dochodach i pobranych przedpłatach. Jeżeli jesteś pracobiorcą etatowym, wykonywałeś pracę na umowę zlecenie bądź o dzieło, musisz uzyskać od pracodawców formularz PIT-11. Na górze blankietu wpisujesz swój numer PESEL względnie NIP. PESEL jest dla osób, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej a także nie są objęte podatkiem VAT.

NIP jest dla innych osób – np. płatników podatków, składek na ZUS. W pozycji numer 5 wpisujesz rok 20156. Wybierasz metodę opodatkowania zaznaczając w pozycji 6 odpowiedni kwadrat.