Unia Europejska i jej idee na zrzeszanie organizacji

Jak wszyscy wiemy wstąpienie do UE naszego państwa miało sporo zwolenników, jednak miało też spore grono przeciwników. Niewiele osób, które nieprzychylnie przyglądało się akcesowi Polski do Wspólnoty zmieniło swoje zapatrywania. Nawet ciekawe projekty i prawa które pozwalają na wykazanie się najlepszym organizacjom, nie były i nie będą w stanie przekonać niektórych osób, że Unia Europejska nie chce szkodzić, a ma za zadanie wspierać.

EICC
Sporo idei Unii Europejskiej zrzesza jedynie organizacje, które same są chętne brać w nich udział, po sprawdzeniu przez organy Wspólnoty, czy przedsiębiorstwo spełnia normy, nie istnieją żadne przeszkody, by firma połączyła swoje siły np. z emas. Jest to system zarządzania środowiskowego, w dużej mierze przypominający zasadami normę ISO 14001. Zresztą w 2001 roku treść tej normy została włączona do rozporządzenia EMAS – szczegółowe informacje.

System ten zrzesza różne przedsiębiorstwa, firmy, czy organizacje o czym wspominano powyżej. Główne założenie systemu jest bardzo proste mianowicie chce on wyróżniać te działalności, które ciągle się doskonalą pod względem działalności środowiskowej, a jeżeli zdarzają się im jakieś wykroczenia to są one minimalne. Tak, więc system EMAS postanowił wyróżniać firmy, które chcą się rozwijać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W Polsce w systemie zarejestrowanych jest jak na razie 45 firm, co związane jest z prestiżem, bo firmy te musiały pokazać, że ekozarządzanie nie jest im straszne.

jakość

Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com

Jeżeli chodzi o zarządzanie ludźmi, to wszyscy menedżerowie doskonale zdają sobie sprawę jak istotne jest właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi. Istnieją różnego typu szkoły zarządzenia, kodeksy, które stawiają jedne przedsiębiorstwa pod tym względem wyżej niż pozostałe, należy do nich między innymi eicc. EICC to kodeks postępowania organizacji, kodeks, który ma za zadanie wyrównać a zarazem podnieść standardy pracy.

Jeżeli któraś organizacja, chce wykazać, że dobro pracownika, jego bezpieczeństwo jest dla nich ważne, to podpisuje się pod tym, co jest zapisane w kodeksie. Kodeks ma być holistycznym spojrzeniem na proces całej produkcji. Ponieważ cały projekt został stworzony z myślą o organizacjach, które projektują oraz wprowadzają na rynek towary lub [job service – agencja pracy w holandii] mają w ofercie produkty i usługi, które są wykorzystywane w trakcie produkcji towarów elektronicznych. Jest to, więc kodeks nastawiony na firmy z sektora elektronicznego i ma on być stosowany względem dostawców jak również podwykonawców.