Urodzenie niemowlaczka to cudowny moment i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Jakiś czas temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Każda matka powie, że pierwszy rok maleństwa bywa niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie albo pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już tylko o swym bobasku, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%).

Masz chęć poszerzyć swą wiedzę i przeczytać kolejne posty na ów temat? To fantastycznie – wejdź zatem na łącze do serwisu (https://questfe.pl/sixpack-czerwony/) i przejdź do ciekawej strony.

Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego brzdąca. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być również niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto teraz zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś można także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.