UX – zasadnicza kwesta Internetu

Żyjemy w czasach Internetu, gdzie liczy się atrakcyjność transmitowanych informacji Na przykład, witryny internetowe konstruowane są w kontekście określonych zasad, jakie mają za zadanie utrzymać daną stronę możliwie najbardziej przyjazną użytkownikowi.

komputer, strona internetowa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Klient witryny internetowej ma doświadczyć jak najlepsze doświadczenie w trakcie wizyty danego adresu www. Tak samo ma się przykład z odbiorcami aplikacji, programów i gier. Właśnie z takiej potrzeby powstało zagadnienie user experience a samo UX praca stało się bardzo szybko jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów w wyszukiwarkach internetowych. Czym jednak tak naprawdę zajmuje się User Experience? UX to stosunkowo nowe zagadnienie a sam termin został ukuty przez doktora Donalda Normana, jaki badał znaczenie stwierdzenia, iż decyzje podejmowane podczas procesu projektowania muszą być dokonywane w oparciu o potrzebyoraz pragnienia użytkowników.

Mówiąc najogólniej user experience to zestaw technik i reguł, jakimi posługują się specjaliści przy projektowaniu – czy to stron internetowych bądź też aplikacji na smartfony ale także różnego typu produktów czy też usług. Można również dodać, że doświadczenie użytkownika końcowego to odczucia, jakie towarzyszą konsumentowi podczas interakcji z aplikacją, programem komputerowym ale też innym produktem. Warto zauważyć, że np. witryny internetowe stają się coraz bardziej złożone ale także coraz atrakcyjniejsze dla internautów. Niezależnie jednak od tego, jak dużo zmieniło się w zakresie produkcji, sukces witryny internetowej zależny jest od postrzegania i oceny użytkownika końcowego.

komputer, internauci

Autor: Luebke
Źródło: http://www.flickr.com
Szalenie istotne są tutaj takie tematy: “Czy konkretna witryna jest bezproblemowa w użyciu”, “Czy jest poręczna i czytelna?” – UX design skupia się na tym by odpowiedź na wszystkie te pytania była pozytywna. Analizy dotyczące emocji użytkownika końcowego w interakcji z systemem są w stanie okazać się istotne przy budowaniu np. sklepu e-commerce, jaki musi być skonstruowany w taki sposób ażeby zakup był łatwy jak i przyjemny. Dla terminu UX praca odnajdziemy sporą ilość ofert zatrudnienia ponieważ wiele firm koncentruje swoją uwagę na UX konsumenta w kontakcie z ich produktem czy usługą.

Jeśli interesuje Cię ten wpis, to bez ociągania kliknij tu oraz przeczytaj oprócz tego inny tak samo zajmujący news outsourcing pracowniczy.

Mamy również wiele firm, jakie zajmują się analizą UX na zlecenie dużych koncernów.