W jaki sposób opanować prywatne finanse?

Praktyka pokazuje, że nie umiemy zarządzać naszym budżetem domowym. Nie widzimy również konieczności, by począć to wykonywać. Stąd wydajemy więcej aniżeli musimy, zaś oszczędzamy mniej, niż byśmy mogli.

I absolutnie nie wiemy, co dzieje się z naszymi funduszami.
Wyjątkiem nie są tu nawet jednostki, jakie z kapitałami mają do czynienia na co dzień, w swojej pracy zawodowej: ekonomiści, księgowi. Problem polega przede wszystkim na tym, że albo zupełnie nie panujemy nad przepływem pieniędzy w domowym budżecie, lub panujemy jedynie do pewnej chwili. Właściwie nikt nie ma kłopotów na etapie wstępnym, a więc w momencie uzyskania comiesięcznego przychodu. W tym miejscu przeważnie jesteśmy najbardziej kompetentni – dokładnie wiemy, jak dużo zarabiamy, pieczołowicie sprawdzamy Alior konto firmowe.

Przypadł Ci do gustu ten artykuł? Więc czytaj to instrukcja pit 37, co chcesz na nowej stronie, którą z pasją dla Ciebie przygotowaliśmy.

W przypadku, gdy sami prowadzimy przedsiębiorstwo, także za każdym razem dokładnie wiemy, jaki zysk wypracowaliśmy w konkretnym miesiącu oraz jakie uposażenie sobie wypłaciliśmy. Tymczasem sensowne zapanowanie nad wydawaniem wypracowanych pieniążków oraz mądre spożytkowanie ewentualnych nadmiarów finansowych przychodzi nam nadzwyczaj trudno. Na owym etapie w większości wypadków zaczynamy się gubić, zaś pod koniec miesiąca frapujemy się nieraz, jak to się stało, że tak wiele wydaliśmy.

plakat filmowy

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejsze w tym wszystkim to pojąć, iż nasz prywatny budżet zasługuje na to, by prowadzić go jednakowo, jak budżet firmowy, a więc szczegółowo znać całą strukturę przychodów jak też rozchodów – www.wybierarka.pl/ (www.wybierarka.pl/).

Po kilku miesiącach prowadzenia domowej buchalterii będziemy już mogli dokładnie wskazać średni miesięczny pułap kosztów niezbędnych (czynsz, stałe opłaty) oraz przyjrzeć się bliżej innym wydatkom, dzieląc je na ważne (wikt, potrzebne ciuchy, kursy lingwistyczne, sport itp.) oraz mniej istotne (rozrywka, prasa periodyczna, książki, podróże etc.) Czasami okazuje się iż konieczna jest Vivus pożyczka.