W jaki sposób skutecznie szukać pracy?

Przed zaczęciem poszukiwania pracy wskazane jest zastanowić się nad tym: jakim sposobem poszukiwać zatrudnienia najefektywniej? Kto może nam w tym dopomóc? Szukając zatrudnienia korzystaj z wszystkich dostępnych opcji. Nawet, jeśli przez pewien czas nie będziesz odnosił sukcesów, nie załamuj się. Aktywnie poszukując zatrudnienia zdobywasz przecież cenną wiedzę o wymaganiach pracodawców, o toku rozmów kwalifikacyjnych, bądź na przykład uczysz się skutecznej autoprezentacji. W końcu z pewnością uda ci się.

Aby

certyfikat ze szkolenia

Autor: Leadnow Canada
Źródło: http://www.flickr.com

wyszukiwanie zatrudnienia było efektywne, musimy na samym początku przyjąć co najmniej trzy założenia: Przeznaczę na to dużo czasu. Zależność jest nieskomplikowana, im sporzej czasu „zainwestujemy” w czynności związane z poszukiwaniem pracy, tym rychlej ją znajdziemy. Jeżeli w okresie poszukiwania zatrudnienia nie jesteśmy nigdzie indziej zaangażowani, warto sobie zakomunikować, iż na szukanie pracy wyznaczamy dniówkę roboczą. Nie ma powodów, by pracować nad poszukiwaniem zatrudnienia krócej, aniżeli będziemy wykonywać pracę, gdy już ją zdobędziemy. Jeżeli mamy już pracę, ale chcemy ją zmienić, wskazane jest sobie określić limit czasu jaki na to przeznaczymy. Będę działać konsekwentnie. Będę wykorzystać wszelkie dostępne metody, które umożliwią mi zdobycie pracy.

cv

Autor: César Santiago Molina
Źródło: http://www.flickr.com

Przed wysłaniem aplikacji musimy za każdym razem bardzo uważnie przeczytać ogłoszenie oraz odnieść zawarte w nim informacje do własnego doświadczenia. Pamiętaj, że 90 % aplikacji przesyłanych do przedsiębiorstw przez poszukujących pracy nie odpowiada wymaganiom wymienianym w ogłoszeniach . Znaczy to, iż jedynie 10 % nadesłanych zgłoszeń jest branych pod uwagę w toku rekrutacji

.

W ogłoszeniach właściwie nie powinna być zaznaczona przedkładana płeć czy wiek potencjalnego pracownika, bowiem może być to zauważane jako dyskryminacja. Chlebodawcy często umieszczają takie informacje „między wierszami” – wystarczy zwrócić uwagę na formę w jakiej użyto jego nazwy, np. księgowa, a nie księgowy. Zwróć uwagę na wymagania zamieszczone w ogłoszeniu, na przykład czy posiadasz wymagany certyfikat kompetencji zawodowych – czytaj o foliach samoprzylepnych.

Na ogół w ogłoszeniach pojawia się informacja na temat umiejętności „mile widzianych” (może być to dodatkowy język obcy, obsługa danego programu komputerowego lub odbyty kurs (operator pompy do betonu kurs) na wózki widłowe – kurs na wózki widłowe). Idzie o to, aby nie zniechęcić należytych specjalistów, którzy np. biegle posługują się angielskim, lecz nie znają za to języka niemieckiego. Bardzo rzadko umiejętności owe są decydujące, lecz bez wątpliwości pomagają.