W obecnych czasach migracja zarobkowa nikogo już nie bulwersuje – korzysta z niej mnóstwo osób w Europie

Wędrówka za polepszeniem sytuacji finansowej jest typowym skutkiem globalizacji. Ludzie wyjeżdżają tam, gdzie łatwiej im wyszukać zajęcie zarobkowe lub tam gdzie zaoferują za nią więcej.

pracownik fabryki

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko wyjeżdża się całkiem blisko – do sąsiedniego kraju, a niekiedy pokonuje się wiele mil przepływając nawet morza.
W Polsce największą grupę robotników z poza Polski stanowią Ukraińcy. W sporej części są to ludzie, którzy przyjeżdżają do nas dorobić, ale ich bliscy mieszkają na Ukrainie. Nierzadko mamy możliwość ich zobaczyć w sferze: budowlanej (mężczyźni) oraz sprzątającej (kobiety). Pracownicy z Ukrainy mają w naszym kraju o tyle prościej, że nasze języki są podobne, więc odchodzi najtrudniejsza bariera, zatem brak możliwości porozumienia się z pracownikiem (zobacz jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę).

Jeżeli chodzi zaś o leasing pracowników to niezwykle często występuje on, gdy firma „wynajmująca” pracownika chce obniżyć stałe koszty zatrudnienia oraz uchronić się przed niedoborem pracowników, gdy któryś jest na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Bardzo często leasing pracowników z Ukrainy jest powiązany jeszcze z kolejnymi zaletami, otóż firma „wynajmująca” nie musi zamartwiać się o dokumenty dla pracownika spoza UE, takie jak: pozwolenie na pobyt oraz pozwolenie na zatrudnienie. Tymi rzeczami zajmuje się spółka początkowo przyjmująca pracownika- ciekawy artykuł.

Pracownicy z Ukrainy są w Polsce niezwykle poszukiwani – są wyjątkowo fachowi i prędko się integrują. To niebagatelny plus.