Wiele przedsiębiorstw zatrudnia przeróżnego typu pracowników, gdyż pracy jest zbyt wiele, aby była w stanie podołać jej jedna osoba

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i założyłeś spółkę, to na pewno nie raz zastanawiałeś się dlaczego zatrudnienie pracownika bywa tak niezwykle obciążające.

Zwykle wyrokuje się, że pracownik kosztuje dyrektora firmy niemal dwa razy więcej aniżeli wynosi kwota netto na umowie dla zatrudnionego. Toteż skąd tak wygórowane sumy?
etatowiec z własnej wypłaty odprowadza do budżetu przeróżnego rodzaju podatki (Doradztwo podatkowe) i składki. Z tego powodu jego pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-najmu-lokalu-wzor-z-omowieniem) netto (zatem to co rzeczywiście otrzymuje na rękę) jest mniejsza od wypłaty brutto, która została podana na umowie. Różnica wynosi mniej więcej 30%, zatem nie jest to nic nieznaczna sumka. Z naszych pieniędzy musimy wspierać różne urzędy, na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość składek ZUS wygląda następująco: największą część środków wydajemy na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, a potem na ubezpieczenie społeczne – te środki idą do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu, że mamy ubezpieczenie, jesteśmy uprawnieni do tego, by bezpłatnie korzystać z wizyt lekarskich i pobytów w szpitalu, jeśliby coś nie daj boże nam się stało.
wysokość składek zus

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca ze swojej strony też płaci za nas prawie identyczne składki. Dodatkowo płaci jeszcze środki na Fundusz Pracy. W każdym przypadku (etatowiec i pracodawca) największy procent pochłaniają składki emerytalne, a więc pieniądze te będą gwarantować nam naszą emeryturę.

Warto czasami sprawdzić czy nasza firma odprowadza wszystkie składki, tak jak należy. Dzięki temu za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat unikniemy przykrych sytuacji.