Wybór dobrego rodzaju zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji ale także małych firm.

Wybór odpowiedniego typu zewnętrznego finansowania stanowi trudność dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji jak i firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W kontekście startupów droga do uzyskania dofinansowania jest jeszcze trudniejsza, chociażby ze względu na niską zdolność kredytową bądź brak historii kredytowej.

akt - firma

Autor: Emiliano García-Page Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com
firma - image

Autor: Gobierno de Castilla-La Mancha
Źródło: http://www.flickr.com
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com

Chcąc otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca musi rozważyć różne dostępne opcje. Najpopularniejszym rodzajem dofinansowania są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej (dotacje na inwestycje z Prometeia Ventures), ostatnio zmienia się jednakowoż polityka unijna, w ramach której dotacje zostaną pomału zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dotacje w pierwszej kolejności będą mogły liczyć firmy planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone razem z naukowcami. Następnym rodzajem finansowania firmy są klasyczne pożyczki i leasingi. Są one dużo łatwiejsze do uzyskania niż dotacje unijne, jednakże ich niewątpliwym minusem jest konieczność zwrócenia otrzymanych środków. Ciekawą alternatywą może okazać się crowdfunding. Jest to swego rodzaju zbiórka środków na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym poszczególni inwestorzy mogą dofinansować przedstawione tam pomysły. Ostatnim rodzajem finansowania dla ludzi chcących założyć własną firmę może być startup venture capital – czytaj więcej. W takim przypadku inwestorzy indywidualni oraz wyspecjalizowane fundusze przekazują pieniądze bezpośrednio firmom prywatnym. Ideą jest tutaj długofalowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Na nieszczęście dla osób zainteresowanych tym typem finansowania, w związku z dosyć wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, inwestorzy są dosyć wybredni i przyznają dofinansowanie tylko niewielkiemu odsetkowi powstających się startupów . Reszta odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż częstokroć am to związek z reprezentowaniem niezbyt przyszłościowych gałęzi handlu. Ponadto fundusze VC poza oczywistymi zaletami, mają także swoje wady.

Emocjonuje Cię opisywana kwestia? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://www.studioprinter.pl/reklama-swietlna/) bardzo podobnego artykułu – on też jest warty uwagi.

Głowna jest taka, iż w zamian za otrzymane środki, twórca startupu przekazuje swoje udziały, często tracąc przy tym wyłączną kontrolę nad losami swojej firmy i musza dzielić się przychodami. Zdarza się również, iż zyski na mniejsza skalę, z pominięciem inwestycji VC, mogą być dla samych przedsiębiorców bardziej korzystne.

Reasumując, obecnie istnieje dużo form dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć własną firmę. Oczywiście nie każda osoba może skorzystania ze wszystkich udostępnionych form, jednak wystarczy trochę zachodu i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.