Życie bez norm? Jak sobie trudno to wyobrazić. Może i byłoby czasami przyjemnie, lecz na dłuższą metę nie dałoby się tak żyć

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez konkretnych regulacji, jakie zapobiegają nadużyciom i innym sposobom niecnych praktyk. Generalnie to tworzy się różnorodne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać niedobrym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym można uregulować nasze kontakty ze światem zewnętrznym, a ten świat to w po prostu klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Co by było gdyby nie było takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Można sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu. Gdyby nie było regulaminu sklepu to można by uregulować żadnej sprawy związanej ze sprzedażą, ze zwrotami, z reklamacjami. Zapanowałby chaos, jakiego nie da się opanować. Nie byłoby instrukcji, jak zachować się w danym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak nieduży problem, ciężka sprawa wystąpiłaby, jakby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

Właściwie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od początku, ponieważ tak właśnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę chyba byśmy sobie przekazywali ustnie, bo nie byłoby przecież zapisanych stron z przepisami i innymi postanowieniami. A ile by było błędów, pomyłek w takiej sytuacji. Jest to ciężkie do wyobrażenia, ale możemy to określić po prostu jednym słowem: chaos. Spójrzmy na ogromny organizm jakim jest państwo. Jak by to było, jakby nie było konstytucji, ustawy i innych aktów prawnych (sprawdź regulamin sklepu). Państwo szybko pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy nie są potrzebne?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinadę. Oczywiście, w tej materii jest inny kłopot: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia mogą wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno trzeba pamiętać.

Bardzo chętnie zaproponujemy Ci inny tego rodzaju wpis. Jeżeli chcesz go przeczytać, zobacz treść (https://inoffice.pl/centrum-biznesowe-horizon/), którą odnajdziesz w tym miejscu.

Jednakowoż, odpowiednio zastosowane przepisy to wiele pożytecznego, gdyż dzięki nim łatwiej się żyje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Dowiedź się więcej:

Tak działają mądre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami absurdalnych przepisów i biurokracji, to można stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc trzeba je obchodzić. Ta oczywiście droga prowadzi donikąd. Można walczyć ze złymi przepisami, lecz jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.